Minimal İnvaziv Kalp Cerrahisi

Cerrahide esas olan sonuçların iyi olmasıdır. Özellikle de kalp cerrahisi gibi hayati riskleri olan bir cerrahide amaç en az komplikasyonla, en uzun ömürlü ameliyatı yapmaktır. O nedenle daha kozmetik ve komplikasyonu az bir işlem yaparken, klasik cerrahide yapılan aynı operasyon gerçekleştirilmelidir.

Minimal invaziv kalp cerrahisi daha küçük cerrahi kesilerle, uzun dönemde cerrahinin avantajlarını sağlarken erken dönem komplikasyonu azaltır. Ameliyat izlerinin az ve günlük hayatta görülebilir yerlerde olmaması, görünüş yanında hastaya psikolojik olarak da yansır. Günlük hayata ve çalışmaya klasik cerrahi operasyona kıyasla daha erken dönülür.

 

minimal invaziv kalp cerrahisinin avantajları

Göğüs kemiği açılarak yapılan klasik cerrahiden sonra, kemik iyileşme sürecince yan yatamama, öksürürken zorluk, yatıp kalkarken destek alma hastaların en şikayetçi oldukları sorunlardır. Yük taşıma, araba kullanma 6-8 hafta mümkün değildir.Kemik kaynamasıyla ilgili problemler ikinci bir operasyon yapmayı gerektirebilecek kadar sorunlu olabilir. Çalışmalar bize gösterdi ki, bütün bunların sonucu olarak “vücut bütünlüğünün bozulmuşluğu algısı” ciddi bir travma olarak kişilerin ameliyat öncesi hayatlarına dönüşü geciktirmektedir. Hastalar böylesine büyük bir ameliyat olmaktansa biraz ertelemeyi ve ya şikayetlerini bir miktar geçirecekse operasyonun uzun dönem faydalarındansa başka işlemlerle bir miktar rahatlamayı tercih etmektedir.

Minimal invaziv kalp cerrahisi, çeşitli tekniklerle gerçekleştirilir. Kalp cerrahisinin tüm ameliyatları uygun hastalarda uygun yöntemi seçerek planlanabilir.

MİNİMAL İNVAZİV İLE YAPILAN CERRAHİ İŞLEMLER

Mitral Kapak Cerrahisi

Mitral kapak cerrahisi iki sebepten dolayı yapılır; kapak kireçlenmiş ve daralmıştır. Kapağı çıkarıp, yerine bir protez kapak koymak gerekir. Ya da kapak işlevini kaybetmiştir, yapısal olarak bozulmuştur ve mitral kapak kaçağı vardır bunun için ameliyat yapılacaktır.

Eğer kapak ileri derece daralmış ve kireçlenmişse kapak değiştirmek gerekir. Ama eğer kapak yapısal olarak bozulup kalp yetmezliği varsa en üstün standartlı yapılacak iş; kalp kapağını değiştirmektense, tamir etmektir. Çünkü kalp kapağı tamir edildiğinde ömrünüzün sonuna kadar kan sulandırıcı ilaç kullanmak zorunda kalmazsınız. Bu konuda yapılan çalışmalar gösteriyor ki kapak tamiri, kalp fonksiyonlarını daha iyi koruyan bir cerrahi yöntemdir.

Minimal İnvaziv İle Mitral Kapak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Minimal invaziv mitral kapak ameliyatları sağ göğüs altında 4-6 cm ve kasıkta 2 cm’lik kesilerle yapılır. Gerek tamir, gerek replasman (protez kapakla değişim) aynı kesiden mümkündür. Kasıktan özel uzun kanüllerle kalbe ulaşılarak kalp-akciğer makinesine bağlanılır. Bu operasyonlar için geliştirilmiş cerrahi aletler ve kamera sistemi ile operasyon gerçekleştirilir.

Tarif edilen teknikle triküspit kapak, kalp tümörleri (miksoma) ve doğumsal kalp delikleri (atriyal septal defekt) de opere edilebilir.

Koroner ByPass

Hibrit Cerrahi Nedir?

Hibrit cerrahide, kalp ameliyatında en önemli damara bypas yapılır, uygun olan diğer damarlara ameliyattan bir iki gün sonra kardiyolojik olarak stent koyulur. Yani hem ameliyatın üstünlüğünden faydalanılır, ameliyatın travması azaltılır, hem de diğer damarlarınızı stentle koruruz.

Minimal İnvaziv İle Koroner ByPass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Minimal invaziv bypas ameliyatları sol göğüs altında 4-6 cm’lik bir kesiyle yapılır. Buradan özel aletlerle göğüs duvarı damarı hazırlanır(bu aşamada robot teknolojisi de kullanılabilir) ve aynı kesiden kalbi durdurmadan (çalışan kalpte) tıkalı damarın ilerisine dikilir.

Minimal İnvaziv Koroner ByPass Cerrahisi Ne Zaman Yapılır?

Minimal invaziv koroner bypas cerrahisi kalbin sol ön yüzünleki damarlar için yapılabilir. Anjiografi sonrası ameliyat kararı verirken her zaman kalbin sol ön yüzünü besleyen damardaki (LAD) darlığa göre karar veririz. LAD damarı kalbin kas kitlesi olarak en gelişmiş ve vücuda kan pompalayan sol tarafını besler. Sol göğüs duvarı atardamarı (LİMA) hazırlanarak, tıkalı damarın ilerisine dikilir.

Küçük Kesi Cerrahisi Kimlere Uygulanmaz?

Eğer kişinin yaygın kalp damar darlığı varsa koroner bypas için küçük kesi cerrahisi uygun olmayabilir. Bizim için en önemli olan şey kalbin ön yüzündeki damara göğüs damarı kullanarak bypas yapmaktır. Böyle durumlarda “hibrit cerrahi” uygulanır.

Aort Kapak Cerrahisi

minimal invaziv ile aort kapak ameliyatı

Aort Kapak Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Aort kapak darlığı, ya da aort kapak yetmezliği gibi durumlarda kapağın değiştirilmesi ya da tamir edilmesi gerekir. Aort kapağını tedavi etmenin en az travmatik yolu tavi yöntemidir. (Kasıktan içeri girerek, anjiografik olarak kireçlenmiş kapağın içerisine yeni bir kapak takmak). Ancak tavi yöntemi, her hasta için uygun bir yöntem değildir. Bu yöntem, ameliyat riskleri çok yüksek olduğu için, ameliyat edilemeyecek hastalarda bir alternatif olarak kullanılmaktadır.

Küçük Kesi Cerrahisi İle Aort Kapağı Değişimi Avantajları

Aort kapağının uzun dönem dayanıklılığı anlamında altın strandart, cerrahi olarak aort kapağını değiştirmektir. Kapağı değiştirirken bütün göğüs kemiğini kesmeden, göğüs kemiğini sadece üst kısmından ayırarak  4-6 cm’lik kesi ile kapak değişebilir.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dikişsiz aort kapakları üretilmeye başlanmıştır. Dikişsiz aort kapaklar daha az dikişle veya dikişsiz bir şekilde yerleştirilir. Bu işlem de ameliyat süresini kısaltmaktadır.