KALP CERRAHİSİ

Ameliyat öncesi ve sonrasında bilmeniz gerekenler, Robotik Cerrahi, Minimal İnvaziv, Mitral Kapak Ameliyatı Hakkında detaylı bilgiler

KALP CERRAHİSİ

Ameliyat öncesi ve sonrasında bilmeniz gerekenler,
Robotik Cerrahi, Minimal İnvaziv
ve Mitral Kapak Ameliyatı
Hakkında detaylı bilgiler

KALP AMELİYATI SÜRECİNDE SİZİ NELER BEKLİYOR?

Ameliyat Öncesi

Doktorunuz Size Neler Anlatmalı?

 • Doktorunuz sizi hastalığınız hakkında ilk defa duyuyormuşsunuz gibi ve bütün açıklığıyla bilgilendirmeli.
 • Cerrahi ve ya cerrahi dışı bütün tedavi seçeneklerini ve sonuçlarını sizinle paylaşmalı (İlaç- takip-cerrahi,balon-stent-baypas).
 • Cerrahi müdahale planlanıyorsa çeşitli seçenekleri ve sizin için uygun gördüğünü açıklamalı (Kapak onarımı-değişimi, mekanik-biyolojik protez kapaklar, robotik-küçük kesi-açık cerrahi),(Baypas olacaksanız kullanılacak damarlar, ek cerrahi müdahaleler).
 • Ameliyat öncesinden başlayarak süreci ve riskleri sizinle paylaşmalı.

 

Ameliyata hazırlık

​Baypas Ameliyatı​

 • Koroner anjio sonrası kardiyolog ve kalp cerrahlarının oluşturduğu bir konseyde karar verilmeli.
 • Eğer kalp krizi sonrası anjio olduysanız ameliyat  zamanlaması tahlillerin sonucuna göre planlanacaktır (Erken olabilir-bir süre beklemek önerilebilir).
 • Genelde ameliyat günü öncesi bir günlük hastane yatışında yapılması gereken rutin tetkikler vardır. Bu tetkikler ameliyatta risk oluşturabilecek durumlar ve bunlara karşı tedbir almak için yapılır (Detaylı bir kan tahlili, ekokardiyografi, Şah damarı ultrasonu, Akciğer filmi-gerekirse tomografi, solunum testi).
 • Kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız 5-7 gün önce kesmeniz gereklidir (Asprin’i kesmenize gerek yoktur), diğer ilaçlarınız doktorunuz tarafından ayarlanacaktır.
 • Tüm vücudun traşı hastane görevlilerince yapılacaktır (Kendiniz yapmayınız, görevliler planlanan ameliyata göre ve özel aletlerle yapacaklardır), hemşireniz size özel bir sabunla nasıl banyo yapmanız gerektiğini anlatacaktır.
 • Ameliyattan bir gece önce doktorunuz uygun görürse yatıştırıcı bir ilaç verilecek ve iyi bir uyku uyumanız sağlanacaktır.
 • Ameliyata giderken damardan verilen bir ilacın etkisiyle uyanık olmanıza rağmen ameliyathaneye girdiğinizi hatırlamayacaksınız.

Kapak Ameliyatları

 • Ekokardiyografi sonucuna göre ameliyat önerildiyse kalp damarlarınızı da ameliyat öncesi değerlendirmek için anjiografi yapılacaktır.
 • Baypas ameliyatı öncesi yapılan tüm hazırlıklara ek olarak diş hekiminden alacağınız sağlıklı raporu gereklidir (Dişte oluşabilecek bir enfeksiyon yapılacak kapak ameliyatını erken dönemde riske eder. Ameliyat sonrası kan sulandırıcılar kullanırken diş işlemleri sorunlu olacağından, öncesinde tedavi daha güvenlidir.).
 • İdrar ve burun deliğinden alınan numuneyle ameliyat öncesi enfeksiyon taraması yapılır (Kültür sonuçları 3-4 gün içerisinde çıkacağından bunların hastane yatışından önce yapılması gerekir).

Ameliyat Sırasında

 • Kalp ameliyatları genel anestezi ile yapılır. Anestezi işlemi cerrahi öncesi 45-50 dakika sürer.
 • Sırtınıza ameliyat boyunca kalp ritminizi moniterize etmek için elektrotlar yerleştirilir.Kolunuza küçük bir damar yolu takılır. El bileğinize ameliyat ve yoğun bakım süresince her an tansiyonunuzu moniterize etmek için özel bir atardamar kanülü yerleştirilir.Buraya kadarki işlemler ameliyathaneye inmeden önce yapılan yatıştırıcı iğnenin etkisiyle ağrısızdır ve hatırlanmayacaktır.
 • Genel anestezi damardan verilen ilaçlarla gerçekleştirilir. Tam anestezi sağlandıktan sonra soluk borunuza bir tüp yerleştirilir ve solunumunuz makineler ile idame ettirilir.
 • Boynunuzdan ameliyat ve yoğun bakım süsince ilaç ve serum verilmesi için kolunuzdakinden daha büyük bir kanül yerleştirilir (Bu damar yolundan kan da alınabilir, böylece bu süreçte her seferinde kan almak için canınız yanmayacaktır).idrar sondası takılır.
 • Ameliyat boyunca kalbi incelemek, özellikle kapak ameliyatlarından sonra kapak fonksiyonlarını değerlendirmek amacıyla ekokardiyografi yapabilmek için yemek borunuza özel bir kanül yerleştirilir.
 • Vücudunuza ameliyat için uygun pozisyon verilir, gerekli bölgeler özel antiseptik solüsyonlarla temizlenir.
 • Ameliyat başlamıştır…Bu andan itibaren cerrahınıza iki cerrah daha eşlik eder. Biri steril giyinmiş diğeri odada hazır bekleyen iki hemşire vardır. Anestezi doktoru ve bir teknisyen her en başınızdadır. Ameliyat boyunca kalbinizin ve akciğerinizin görevini üstlenecek kalp-akciğer makinesini kumanda eden iki perfüzyonist görev başındadır.

Yoğun Bakım

 • Ameliyat sona erdikten sonra anestezi altında solunum aletine bağlı olarak yoğun bakım ünitesine transfer edilirsiniz.
 • Ameliyathanede uyanmayacaksınız. Genel gidişatınıza göre ameliyattan 4-6 saat sonra (daha geç te olabilir) yoğun bakımda yavaş, güvenli ve konforlu olarak uyandırılacaksınız.
 • Ağrı duymayacaksınız. Ağrı kontrolü için anestezi kesilirken başlanan ve dozları ayarlanan ilaçlar yoğun bakım doktorunca planlanacaktır.
 • Yoğun bakımda en çok şikayet edilen susuzluktur. Damardan verilen serumlarla sıvı dengeniz özenle takip edilir. Ancak anesteziden yeni uyandığınız için kana kana su içmenize izin verilmeyecektir, biraz sabır…
 • Rutin bir ameliyat sonrası 24. Saattte servisteki odanıza çıkarılırsınız (duruma göre bu süre uzayabilir).

Hastane odasında

 • Odaya çıktığınızda kendi kişisel bakımınızı yapacak, yürüyecek durumdasınızdır. Yatak istirahati gerekli değildir, aksine oturmanız , nefes egzersizleri yapmanız gereklidir.
 • -5. günde tüm vücut banyo yapabilirsiniz.
 • 5 günlük yatış süresince belli kan ve radyolojik testlerle takip edilirsiniz.
 • Çıkış zamanınız geldiğinde kullanacağınız ilaçlar saatleriyle belirten bir çizelgeyle birlikte size anlatılacaktır.

Evde

 • Evde hastane düzeni bir ortam yaratmayın. Sabah her zamanki saatte kalkıp, ev içinde bol yürüyüş gereklidir. Ziyaretçi kabul edebilirsiniz, ancak enfeksiyonlu kişilerden uzak durun.
 • Başlangıçta kısa süreli ve yavaş bir dışarı yürüyüşüyle başlayın. Her gün yürünen mesafeyi ve temponuzu artırarak kondisyonlanın.
 • Ameliyat sonrası ilk haftanızdan itibaren cinsel ilişkiye girebilirsiniz.
 • Hastaneden çıktıktan bir hafta sonra poliklinik kontrolünüz olacaktır. Bu kontrolde cerrahi bölgeler ve ilaç tedaviniz gözden geçirilir. Bir haftalık düzenli yürüyüşler sonrası 3. haftada işinize başlayabilirsiniz.

ByPass Cerrahisi Nedir?

Kalp bütün vücuda kan pompalayan, kastan yapılmış bir organdır. Bütün organlarımızı besleyen damarlar olduğu gibi kalbimizi besleyen de damarlar vardır. Bu damarlarda tıkanıklık olursa özellikle efor durumunda kalp adelesine yeterli miktarda kan gidemediği için göğüs ağrısı olur. Kalp damarları tıkandığında ise kalp krizi geçirilir. Kalple uğraşan bütün hekimlerin amacı kalp krizi geçirmeden erken teşhisle hayat kurtarmaktır. Çünkü kalp krizi geçiren her dört hastadan bir ikisi (%30-50 ölüm riski) hayatını kaybeder. Hayatta kalanların büyük kısmında da kalp adelesinde geri dönüşümsüz hasar oluşmasına bağlı kalp yetmezliği gelişir. Kalp damarlarını gösteren koroner anjiyo sonrası damarlarda kritik darlık tespit edilirse bir kalp krizine sebebiyet vermemek için bu damarlar açılmalıdır. Damarları açmanın ilaçla bir yolu yoktur. Eğer yapısal olarak uygunsa damarlar anjiyo ile açılır. Uygun olmayan damarlar içinse koroner baypas ameliyatı gereklidir. Tedavinin seçimine kardiyolog (anjiyo işlemini yapan doktor) ve kalp cerrahı birlikte karar vermelidir. Tedavi seçeneklerinizi değerlendirirken mutlaka bir kalp cerrahından bilgi alınız. ​

Baypas mı, stent mi olmalıyım?

Anjiyo ile damarın açılması ile baypas ameliyatı birbirinden farklı işlemlerdir. Anjioda damarın tıkalı olan kısmı ince bir balonla şişirilerek açılır ve tekrar tıkanmasın diye bir metal stent (kafes) yerleştirilir. Bu işlem damarın hastalıklı kısmı ile ilgili olduğu ve damar içi yüzeyini bozduğu için işlem öncesi kan sulandırıcı ilaçlar verilir ve 6-12 ay kan sulandırıcı ilaç tedavisine devam edilir. Baypas cerrahisinde damarın tıkalı kısmına dokunulmaz. Tıkanıklığın ileri bir yerinde damarın sağlam bir yerine yeni bir damar dikilir ve darlık köprülenmiş (baypas) olur. Damarın sağlıklı bir yeriyle işlem yapıldığı ve damar içi yüzeyini bozmadığı için daha uzun ömürlü bir işlemdir. Genelde kalp damarı darlıkları birden fazladır (özellikle şeker hastalarında), damar yan dallarında, ayrım yerlerinde (çatal yaptığı yerlerde) ve birden fazla damarda (kalbi besleyen 3 ana damar sistemi vardır) darlık olduğu zaman baypas cerrahisi stentten üstündür. Daha uzun hayatta kalma ve tekrar anjiyo veya kalp krizi olmama üstünlüğü vardır. “İdare ettiği kadar stentle gideyim, sonra baypas olurum” düşüncesi de yanlıştır. Elbette uygun damarda özellikle kalp krizinin ilk saatlerinde yapılan stentler hayat kurtarıcıdır ve uzun ömürlüdür. Ancak birden fazla damara, birden fazla ve uzun stentler konulması uzun ömürlü olmaz kısa süre sonra damarın tekrar tıkanmasıyla sonuçlanır. Ayrıca ileride gerekecek bir baypas ameliyatında damarın sağlıklı bir bölgesinin olmaması dolayısıyla cerrahiyi de riske eder. Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki, hiç stent konulmamış bir damara yapılan bir baypas ameliyatı, daha önce stent konulmuş ve tıkanmış bir damara yapılan ameliyata göre daha başarılı ve uzun ömürlüdür. Bu nedenle ilk planlamada  kardiyologla cerrahın birlikte kararı çok önemlidir.

Baypas Ameliyatı Olurken Neler Bilmeliyim?

Baypas ameliyatı tekrar tekrar olacağınız bir ameliyat olmamalıdır, o nedenle ilk ameliyatta doğru bir planlama ve iyi bir cerrahi olmalıdır. İkinci, üçüncü ameliyatlar daha riskli işlemlerdir. ​Ameliyat olacağınız merkez tam teşekküllü ve her türlü tenik ve tedavi desteğinin hazır bulunduğu bir hastane olmalıdır. Baypas ameliyatı sadece kalbi ilgilendiren bir işlem değildir, o nedenle ameliyattan önce bütün vücut organ sistemlerini ilgilendiren detaylı tetkiklerden geçmelisiniz. Böylece riskler azaltılmış ve tedbirler alınmış olur. Baypas cerrahisi sırasında hangi damarla baypas yapılacağı önemlidir. Bacaktan alınan damar en yaygın kullanılanıdır. Bu damar bacaktaki yüzeyel toplar damardır (büyük safen toplardamarı). Diğer bir kullanılan damar göğüs duvarını (kaburgaları) besleyen, göğüs kemiğinin her iki yanında olan atardamardır (internal torasik-mamaryan arter). Kol atardamarı (radyal arter) da bir diğeridir. Göğüs duvarı atardamarı en uzun süre açık kalan damardır (%98 10 yılda, %96 20 yılda açık kalım). Bacaktan alınan damarların uzun dönemde tıkanma olasılığı yüksektir (10 yılda %60 açık kalım). Kol atardamarı, bacak damarından daha iyi olmakla beraber, göğüs damarından daha kötüdür. Uygun hastalarda her iki göğüs atardamarının kullanımı baypas cerrahisinin uzun ömürlü olması için önemlidir. Baypas cerrahisi çalışan (atan) kalpte ve ya kalp dolaşım aleti yardımıyla (kalbi durdurarak) yapılabilir. Çalışan kalpte baypas cerrahisi yan hastalıkları fazla olan (önceden felç geçirmiş, aort damarı ileri derecede kireçli, dialize giren) hastalarda, daha uygun bir seçenek olabilmektedir. Cerrahınız her iki yöntemi de kullanabilmeli ve size uygun olanı paylaşmalıdır. Baypas operasyonu robotik olarak, göğüs kemiği açılmadan, kapalı olarak yapılabilir. Bütün hastalar bu yöntem için uygun değildir. Kalbin önduvarındaki damar dalıklarına robotik olarak ulaşılabilir. Bu tekniği kullanabilen bir cerrah, size uygun olan ameliyat seçeneğini bildirir.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz:

Kalp Cerrahisinde 50 Yılda Neler Değişti

Mitral Kapak Ameliyatı

Mitral kapak kalbin sol kulakçığı ile sol karıncığı arasında olan kapaktır. Akciğerlerden gelen temiz kan mitral kapaktan geçerek, bütün vücuda kan pompalayan sol karıncığa gelir. Kalp kasıldığında mitral kapak kapanır ve bütün kan vücuda pompalanır.

Mitral Kapak Darlığı

 • Genelde çocuklukta geçirilmiş, iyi tedavi edilmemiş, ağır bir solunum yolu enfeksiyonunu takip eden ateşli romatizmaya bağlı olur.
 • Mitral kapak yaprakçıkları kalınlaşır ve kireçlenir. Kapakçıklar birbirine yapışır ve hareket edemez duruma gelir.
 • Normal kapak açıklığı 4-6cm²’dir. Kapak açıklığı 1.5cm²’nin altına düştüğünde cerrahi gerektiren kapak darlığı vardır.
 • Kapak tam açılamadığı için akciğerlerden gelen kan tamamen sol karıncığa boşalamaz. Bu durumda akciğerlerden kalbe gelen damarlarda basınç artar. Akciğerde sıvı birikmesi (pulmoner ödem) ve nefes darlığı olur.
 • Cerrahi için gecikilirse akciğer damarlarında geri dönüşümsüz yüksek basınç ve kalp kasılmasında bozulma olur. Ameliyat çok riskli bir hale gelir ve ya ameliyattan fayda görülmez (nefes sıkıntısı kapak değiştiği halde devam eder).

Mitral Kapak Yetmezliği

 • Ateşli romatizmaya bağlı, kalp krizi sonrası, doku hastalıklarından dolayı, ileri yaşa bağlı olarak olabilir.
 • Mitral kapak yaprakçıklarını kalp kasına bağlayan ipliksi yapıların (paraşüt ipleri gibi) kopmasına bağlı olabilir ve ya kapakçıkların kalbe bağlandığı halka (anulus) genişlerse uçuca gelemezler.
 • Kalp kasıldığında kanın tamamı vücuda gitmeyip, tam kapanmayan mitral kapaktan akciğerlere doğru kaçar. Akciğerlerdeki kan basıncı arttığı için nefes darlığı olur.
 • Mitral darlığında ve yetmezliğinde kalp kulakçığında genişleme olur. Buna bağlı olarak ritm bozuklukları (atriyal fibrilasyon) olur. Bu ritm bozukluğunda kalpte kan akışı bozulduğu için kalp içinde kan pıhtısı oluşabilir ve bu pıhtı beyine atarak felce sebebiyet verebilir.

Mitral Kapağın Cerrahi Tedavisi

 • Mitral darlığında kireçlenmiş ve açılmayan kapağı çıkartmak gerekir. Bunun yerine protez bir mitral kapak yerleştirilir.
 • Protez kapak metal (titanyum) olabilir ve ya hayvan dokularından alınarak (sığır ve ya domuz) insan vücuduna uyumlu hale getirilmiş biyolojik kapak olabilir.
 • Metal kapak takılmış hastalar ömür boyu bir kan sulandırıcı ilaç(kumadin) kullanmaları gerekir. Biyolojik kapaklarda kapakta pıhtılaşma riski olmadığı için kan sulandırma ihtiyacı yoktur (ilk üç aydan sonra).
 • Mitral yetersizliğinde amaç kapağı tamir etmektir. Kendi kapağınız korunduğu için uzun dönemde kalp fonfsiyonları kapak değişimine göre daha iyi korunur. Protez kullanılmadığı için kan sulandırıcı tedaviye gerek yoktur.
 • Çeşitli tamir operasyonları vardır. Hastalığınıza göre size uygun olanını cerrahınız size anlatmalıdır.
 • Kapak hastalığına eşlik eden ritm bozukluğu (atriyal fibrilasyon) varsa, aynı ameliyatta normal ritme döndürme operasyonu (ablasyon) yapılmalıdır.

Küçük Kesiden Mitral Kapak Ameliyatı (Minimal invaziv cerrahi)

 • Klasik olarak mitral kapak ameliyatları göğüs kemiği kesilerek önden yapılır. Kalp dolaşım aleti kullanılır.
 • Küçük kesiden ameliyatlarda sağ göğüs altında 4-5 cm’lik bir kesiden mitral kapak tamiri veya değişimi yapılabilir.
 • Robot yardımıyla ve ya endoskopik olarak yapılan operasyonda açık cerrahide ne yapılıyorsa aynısı yapılır.

asendan aort Cerrahisi

 • Aort damarı kalpten çıkan ana damardır. Göğüs boşluğunda yukarı ilerler (Asendan Aorta), kafaya ve kollara dallar vererek döner, aşağıya doğru devam ederek iç organlara ve bacaklara gider.

 • Kalple, aort damarı arasında aort kapak vardır. Bu kapak aortaya tek yönlü olarak doğru açılır ve pompalanan kanın tekrar kalp içerisine dönmemesini sağlar.

 • Aort damarı olması gerekenden iki misli çapa ulaşırsa; aort balonlaşması (anevrizması) denir. Genişleyen damarın yırtılma riski vardır. Bu nedenle anevrizma tespit edildiğinde yakın takibe alınmalı, gereğinde cerrahi yapılmalıdır.

 • Asendan aort anevrizması genelde ekokardiyografi (kalp ultrasonu) esnasında tespit edilir. Ekokardiyografide genişleme görüldüyse, ilaçlı tomografi ile bütün aorta değerlendirilmelidir.

 • Aort damarı genişlediğinde kalple bağlandığı yerdeki aort kapağının yaprakçıkları ucuca gelemez ve aort kapakta kaçak çoğu durumda balonlaşmaya eşlik eder.

Cerrahi

 • Asendan aort anevrizmasının, damarın nereye kadar genişlediği ve aort kapakta kaçak olup olmamasına göre çeşitli cerrahi seçenekleri vardır.

 • Cerrahide amaç yapısal olarak bozulmuş (balonlaşmış) bütün damarı çıkartmak ve yerine sentetik bir damar dikmektir.

 • Damar kalpten çıktığı yerden itibaren balonlaşmış ve kapakta kaçak varsa; kapak değişir ve ya tamir olur, aort damar sentetik damarla değiştirilir.

 • Damar balonlaşması kafa ve kollara verilen damarlara kadar uzanmışsa (arkus anevrizması); beyin dolaşımını koruyucu cerrahi tetkikler kullanılır.

 • Deneyimli merkezlerde, çok sayıda bu ameliyatı yapan cerrahlar tarafından yapılmalıdır.

aort kapak Cerrahisi

 • Aort kapak kalple, kalpten çıkan ana damar (aort) arasındadır. Kalp kasılınca, kan tek yönlü açılan kapaktan geçerek aortaya geçer. Kapak kapanarak, kanın tekrar kalbin içine dolmamasını sağlar.

Aort Kapak Darlığı

 • Kapak yaprakçıklarının kireçlenerek açılmasının zorlaşmasıdır. Genelde ileri yaşın hastalığıdır. Normalde üç yaprakçıklı olan aort kapak, bazı kişilerde iki yaprakçıklıdır. Bu kişiler aort kapak darlığına adaydırlar.

 • Normalde kapak açıldığında 2-4cm² çapındadır. Bu açıklık 1cm²’nin altına düştüğünde ciddi aort darlığı vardır.

 • Göğüs ağrısı, nefes darlığı (kalp yetmezliği) ve bayılma belirtileridir. İleri aort darlığında ani ölüm riski vardır.

Aort Kapak Yetmezliği

 • Kapak yaprakçıkları uçuca gelemez ve kan aortadan kalbin içine geri kaçar. Kalp fazla hacimle yüklendiği için nefes darlığı şikayeti yapar.
 • Genelde belirti vermeyen sinsi bir hastalıktır. Ekokardiyografi sırasında rastlantısal olarak tespit edilir.
 • Aort damarının balonlaşmasında (asendan aort anevrizması), kapakçıklar birbirinden uzaklaşır ve kaçak olur.

Cerrahi

 • Kapak yetmezliğine sebep asendan aort anevrizması ise, aort damarı özel bir teknikle sentetik damarla değiştirilerek kaçak giderilebilir.
 • Kapak yetmezliğinde, tamirle kaçak giderilebilir, ancak mitral kapak tamiri kadar başarılı ve uzun ömürlü bir cerrahi değildir. Genelde değişim gerekir.
 • Aort darlığında, aort kapak çıkarılarak yerine protez bir kapak dikilir.

Nasıl bir kapak?

 • İki türlü kapak vardır; mekanik aort kapağı ve biyolojik aort kapağı.
 • Mekanik (metal) kapak: titanyumdan yapılmıştır. Ameliyattan sonra ömür boyu bozulmadan kalır. Vücuda yabancı bir madde olduğundan üzerinde pıhtı oluşmaması için ömür boyu kan sulandırıcı ilaç kullanmayı gerektirir.

 • Biyolojik kapak: hayvan (sığır ve ya domuz) kalp zarından teknolojik olarak yapılan doku kapaklarıdır. 65 yaş altındaki hastalarda kullanıldığında 10-15 yıl içerisinde yapısal olarak bozularak ikinci bir ameliyat gerektirebilir. Doku kapakları olduğu için kan sulandırıcı ilaç tedavisi gerektirmez.

 • Aort kapak ameliyatları göğüs kemiği açılarak klasik kalp ameliyatı kesisi ile yapılır.

Küçük kesi (Minimal invaziv) Aort Kapak Ameliyatları

 • Göğüs kemiği kısmen açılarak, önden 5-6cm’lik bir kesiyle yapılır.
 • Kemik tamamen açılmadığı için iyileşme daha hızlıdır. Kozmetik olarak daha üstündür.

TAVİ (Kasıktan Aort Kapak Ameliyatları)

 • Göğüste hiçbir kesi olmadan, kasıktan anjiografik olarak daralmış kapağın içinden biyolojik protez kapak yerleştirilmesidir.
 • İyileşme süreci çok hızlıdır ve hiçbir cerrahi iz olmaz.
 • Açık ameliyata kıyasla daha riskli (felç, kalıcı kalp pili ihtiyacı) olduğu ve uzun dönem sonuçları daha kötü olduğu için, ancak ameliyat olamayacak kadar riskli hastalarda seçtiğimiz bir yöntemdir.

Dikişsiz Kalp Kapakları

 • TAVİ’deki teknoloji ile üretilmiş, biyolojik kapaklardır. Kireçlenmiş kapak çıkarıldıktan sonra tek tek dikişlerle kalbe yerleştirmeden, özel mekanizması ile yerine oturtulur. Ameliyatı daha hızlı yapmamızı sağlar.
 • Özellikle küçük kesi ameliyatlarında daha erken iyileşme sağlar. Bu tür bir operasyon TAVİ ile klasik operasyon arasında bir tedavi seçeneğidir.

Doktorumdan ne beklemeliyim?

Doktorunuz size bütün bu seçenekleri anlatmalı ve sizin için uygun olanı önermelidir. Bütün bu tedavi yöntemlerini uygulayabilmelidir.

Kalp Deliği Ameliyatı (Atriyal Septal Defekt – ASD)

 • ASD doğuştan kalp kulakçıkları arasında delik olmasıdır. Bu delikten normalde birbiriyle karışmayan temiz kan, kalbin kirli kan bulunan sağına geçer.

 • Genelde çocukluk yaşlarında belirti vermez. Otuzlu yaşlarda akciğerlere fazla kan kaçağından dolayı, nefes darlığı, çabuk yorulma ve çarpıntı şikayetleri yapar.

 • Bazen başka bir sebeple yapılan ekokardiyografide rastlantısal olarak tespit edilir.

 • Çok küçük delikler, ekokardiyografik olarak yapılan ölçümlerde akciğer damarlarında basınç artışı yapmıyorsa periyodik kontrollerle takip edilir.

 • Büyük delikler kapatılmazsa; akciğer damarlarında yüksek basınçla kalp-akciğer yetmezliğine sebep olur. Kalbin sağ tarafında oluşacak bir pıhtı beyne atarak felce sebebiyet verebilir.

Tedavi

 • İlaçla tedavisi yoktur.
 • Yapısal olarak uygunsa anjiografik olarak, özel kapama sistemleriyle (şemsiye yöntemi) kapatılabilir.
 • Anjiografik olarak kapatılmaya uygun değilse cerrahi olarak kapatılmalıdır.

 • Klasik cerrahide göğüs kemiği açılarak önden kalp ameliyatı ile delik, kalp zarından yapılan bir yama ile kapatılır.

Küçük Kesi ile ASD ameliyatı

 • ASD göğüs altından yapılan 5 cm’lik bir kesi ile kapalı olarak onarılabilir. Açık cerrahi ile aynı şekilde delik kapatılır.

 • Özellikle kadın hastalarda cerrahi izin görünmeyecek kadar küçük olması, kemik kesisi olmadığı için erken normal hayata dönüş avantajlarıdır.

 • Kliniğimizde ASD ameliyatları rutin olarak bu yöntemle yapılmaktadır.

Kalp Tümörü (Miksoma) Ameliyatı

 • Kalp tümörleri çok nadir görülen kanserlerdir. %80’i iyi huyludur (benin) ve yayılmazlar.
 • Kalp odacıkları içinde bulunurlar. Kan akışını bozabilirler ve ya üzerlerinde pıhtı oluşmasına sebep olabilirler.
  • Genelde belirti vermezler. Ekokardiyografi yapılan kişilerde rastlantısal olarak teşhis edilirler.

  • Kan dolaşımını bozuyorsa; nefes darlığı, çabuk yorulma, çarpıntı gibi şikayetlere sebep olurlar.

  • Tedavisi cerrahidir. Klasik ameliyatda; göğüs kemiği açılarak önden kesiyle tümör etraf dokusuyla birlikte temizlenir ve çıkarıldığı bölge tamir edilir. Tam sınırlarıyla çıkarmak nüks ihtimalini azaltmak açısından çok önemlidir.

  Küçük Kesiyle Miksoma Ameliyatı

  • Miksoma göğüs altından küçük bir kesiyle robotik ve ya endoskopik olarak yapılabilir.Açık ameliyatta yapılan aynı operasyondur.

  • Ameliyat öncesi anjio yapılır, normalse kliniğimizde rutin olarak kapalı yapılır.

Robotik Cerrahi

 • Robotik cerrahi, açık kalp ameliyatında yapılan aynı operasyonu göğüs kemiğini açmadan yapmak için geliştirilmiş bir teknolojidir (eskiden açık safra kesesi ameliyatlarının, şimdi küçük deliklerden laparoskopik yapıldığı gibi).

 • Robotik cerrahide cerrahi aletlerin ve kamera sisteminin bağlı olduğu bir hasta ünitesi vardır. Bu aletin kolları hastaya minik deliklerle ameliyat sahasına yerleştirilir. Cerrahın bu üniteyi kontrol ettiği bir cerrah konsolu vardır. Cerrah bu konsoldan kontrol ettiği kollar yardımıyla, hastadan uzakta ameliyatı gerçekleştirir.

 • Göğüs kemiği açılmadığı ve çok küçük kesilerle ameliyat gerçekleştirildiği için ameliyat sonrası; ağrı, erken hareketlenme, erken işe dönüş ve elbette kozmetik olarak yara izi olmaması gibi avantajları vardır.

 • Amerika ve Avrupa ile aynı zamanlardan başlayarak 2004 yılından bu yana Florence Nightingale Hastanesi’nde robotik cerrahiyi uygulamaktayız. Türkiye’de ilk robot ameliyatını yapan merkezimizde yaklaşık 400 operasyon başarıyla gerçekleştirilmiştir. (Avrupa’daki en geniş cerrahi serilerden biridir.)

Hangi Kalp Ameliyatları Robotik Olarak Yapılabilir?

 • Koroner baypas ameliyatı

 • Mitral kapak tamiri ve ya değişimi

 • Triküspit kapak tamiri ve ya değişimi

 • Kalp deliği onarımı

 • Kalp tümörü ameliyatı (miksoma)

Robotik Baypas Ameliyatı

 • Her baypas ameliyatı robotik olarak yapılmaya uygun değildir. Baypas hastalarının yaklaşık %20’sinde uygulanabilir.

 • Bu cerrahi, özellikle kalbin ön yüzündeki damar ya da damarlar için uygundur.

 • Ameliyatta göğüs duvarı atardamarı (internal mamaryan arter) robot kolları yardımıyla üç delikten hazırlanır. Sol göğüs altından 4 cm’lik bir kesi ile baypas işlemi gerçekleştirilir.

 • Daha çok damara baypas yapılması gereken durumlarda, uygun hastalarda kalbin ön yüzündeki damara robotik olarak baypas ameliyatı yapılır. Sonrasında diğer damarlara anjiografik olarak stent yerleştirilir (Hibrit operasyon). Böylece göğüs kemiği açılmadan bütün damar sistemi uzun ömürlü olarak açılmış olur.

Robotik Mitral Kapak Ameliyatı ve Diğer Ameliyatlar

 • Robotik kollar üç ayrı delikten yerleştirilerek operasyon yapılır.

 • Sağ göğüs altından 3 cm’lik bir kesiyle kapak tamir edilir ve ya değiştirilir.

 • Aynı kesilerle triküspit kapak onarımı, kalp deliği onarımı ve kalp tümörü operasyonları yapılabilir.

 • Bu tür hastalıklar özellikle genç kadınlarda olduğundan; cerrahi kesinin en az olması ve yara izi kalmaması, kozmetik ve pisikolojik olarak büyük bir üstünlüktür.